WYDANIE ONLINE

W ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych nie znajdziemy pojęcia „administrator bezpieczeństwa informacji” znanego z polskich przepisów. Zastępuje go inspektor ochrony danych. Dowiedz się, w jaki sposób ABI „przekształci się” w inspektora. Sprawdź, co zmienić w umowie z ABI, żeby mógł on pełnić funkcję inspektora ochrony danych.

czytaj więcej »

Umowa powierzenia to element, o którym zawsze należy pamiętać, gdy dane osobowe są powierzane innemu podmiotowi do przetwarzania w imieniu administratora danych. Dowiedz się, czy w sytuacji, gdy kupujesz system do zarządzania firmą, musisz podpisać z jego producentem umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.

czytaj więcej »

Zatrudnienie do ochrony pomieszczeń zewnętrznej agencji ochrony niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo prowadzonej działalności gospodarczej. Taka umowa o świadczenie usług ochrony nierzadko wiąże się jednak z przekazywaniem danych osobowych. Sprawdź, czy w takiej sytuacji musisz zawrzeć dodatkową umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.

czytaj więcej »

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów przekazanie danych do państwa trzeciego może odbyć się na podstawie zgody. Dowiedz się, jakie przesłanki musi spełnić taka zgoda. Sprawdź, czy ogólne rozporządzenie o ochronie danych zmienia coś w kwestii przekazywania danych osobowych do państwa trzeciego na podstawie zgody.

czytaj więcej »

Każda osoba, która przetwarza dane osobowe, powinna mieć w tym celu wydane upoważnienie przez administratora danych. Przepisy nie wskazują wymaganych elementów, jakie powinno zawierać takie upoważnienie. Dowiedz się, czy warto zamieścić w nim podstawę prawną, na jakiej przetwarzane są dane osobowe.

czytaj więcej »

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych zobowiązuje administratora do zgłaszania naruszeń ochrony danych organowi nadzorczemu. Dowiedz się, czy podmiot przetwarzający też może sam zgłosić naruszenie ochrony danych, do którego u niego doszło, organowi nadzorczemu. Sprawdź, czy administrator musi w jakiś sposób uregulować tę kwestię w umowie powierzenia.

czytaj więcej »

Nawet jeżeli wiedza o zagadnieniach bezpieczeństwa danych osobowych w podmiocie administratora danych jest spora, to wynik audytu dostarczy nowych informacji, a zmapowane dane, systemy oraz urządzenia pozwolą uporządkować i zoptymalizować inne procesy poza przetwarzaniem danych i ich ochroną. Sprawdź, dlaczego warto przeprowadzić audyt.

czytaj więcej »

W skutecznej ochronie danych osobowych, w tym danych wrażliwych przetwarzanych przez administratora danych pomogą odpowiednie procedury. Dowiedz się, jak je opracować, aby wzmocnić bezpieczeństwo danych osobowych w swoim podmiocie.

czytaj więcej »

Każdy użytkownik, który obsługuje system informatyczny służący do przetwarzania danych osobowych, musi regularnie zmieniać hasło. Pamiętaj, że oszuści zarabiają na kradzieży haseł internetowych. Hasła i kody do serwisów, do których się logujemy, to bardzo cenne dane. Sprawdź, czego zatem unikać, aby nie dopuścić do wycieku danych osobowych.

czytaj więcej »

Wielu pracodawców wymaga od pracowników podpisania oświadczenia o zachowaniu w tajemnicy danych osobowych i sposobów ich zabezpieczania. Sprawdź, czy oświadczenia te będą ważne także po rozpoczęciu obowiązywania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Dowiedz się, czy musisz zaktualizować je o nową podstawę prawną, czyli RODO.

czytaj więcej »

wiper-pixel