WYDANIE ONLINE

Prowadzenie dokumentacji ochrony danych osobowych jest obowiązkiem, który nakładają na administratorów danych przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. W założeniu ma ona administratorowi danych ułatwiać, a nie utrudniać dbanie o swoje zasoby w zakresie danych osobowych. Sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane przy prowadzeniu dokumentacji ochrony danych.

czytaj więcej »

Dokumentacja ochrony danych osobowych zazwyczaj opisuje zabezpieczenia i procedury bezpiecznego przetwarzania danych osobowych. Są to wrażliwe informacje, dlatego nie powinno się ich udostępniać podmiotom zewnętrznym. Są jednak pewne wyjątki. Dowiedz się, w jakich sytuacjach powinieneś udostępniać te dokumenty podmiotom zewnętrznym.

czytaj więcej »

Organizując konkurs, administrator danych musi pamiętać, że będzie przetwarzał dane osobowe uczestników. Wiążą się z tym określone obowiązki – trzeba zarejestrować zbiór z takimi danymi w GIODO, nadać upoważnienia osobom, które będą miały dostęp do danych, czy przygotować odpowiedni regulamin. Sprawdź, jak mogą wyglądać jego zapisy odnoszące się do ochrony danych.

czytaj więcej »

Po 25 maja 2018 r., gdy ogólne rozporządzenie o ochronie danych zacznie być stosowane, administrator danych będzie musiał dokumentować naruszenia ochrony danych osobowych. W jaki sposób realizować ten obowiązek? Sprawdź, jak może wyglądać przykładowy rejestr naruszeń ochrony danych osobowych prowadzony zgodnie z wymogami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.  

czytaj więcej »

Aby móc przetwarzać dane osobowe, wystarczy spełnić jedną podstawę prawną. Dowiedz się, czy trzeba pozyskać zgodę na przetwarzanie danych od osoby, która sama je przekazuje. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy zgoda jest potrzebna, gdy dane są przetwarzane na podstawie innej przesłanki, np. przepisu prawa. Poznaj inne obowiązki, jakie w takiej sytuacji ma administrator danych.

czytaj więcej »

W niektórych instytucjach nadawanie upoważnień do przetwarzania danych osobowych to zadanie administratora bezpieczeństwa informacji. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż ABI ma zwykle kontakt z nowym pracownikiem już po jego zatrudnieniu, a upoważnienie musi być nadane przed dopuszczeniem do przetwarzania. Sprawdź, jak inaczej zorganizować proces nadawania upoważnień.

czytaj więcej »

Do urzędów często wpływają wnioski o udostępnienie dokumentacji ochrony danych osobowych w trybie dostępu do informacji publicznej. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jasno wypowiedział się na ten temat, stwierdzając, że takiej dokumentacji nie można udostępniać. Sprawdź, dlaczego i dowiedz się, co na ten temat uważają sądy.

czytaj więcej »

wiper-pixel