WYDANIE ONLINE

Wielkimi krokami zbliżają się nowe obowiązki administratorów danych, które wynikają z rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych. Wielu administratorów danych zastanawia się, czy i w jakim zakresie będą musieli aktualizować polityki bezpieczeństwa. Dowiedz się, czego wymagają unijne przepisy i jak zapewnić zgodność wewnętrznej dokumentacji z nimi.

czytaj więcej »

Wizerunek człowieka to bez wątpienia jego dane osobowe. Pozwala bowiem na jego identyfikację. Tego rodzaju dane podlegają więc takiej samej ochronie, jak np. imię i nazwisko i nie można ich wykorzystywać bez zgody. Dowiedz się, jakie elementy powinna zawierać klauzula zgody na  przetwarzanie wizerunku.

czytaj więcej »

Coraz więcej administratorów danych decyduje się powołać administratora bezpieczeństwa informacji. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku powołania nowego ABI, dotychczasowego trzeba odwołać i zgłosić to do GIODO. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą ci prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o odwołanie ABI.

czytaj więcej »

Opis struktury zbiorów danych osobowych to jeden z obowiązkowych elementów polityki bezpieczeństwa. Może on np. pomóc ci ustalić, jakie dane osobowe są zagrożone w przypadku naruszenia ochrony danych. Dzięki praktycznym przykładom dowiedz się, jak powinieneś opisać strukturę zbiorów danych. Sprawdź, co w tym zakresie zmieni ogólne rozporządzenie o ochronie danych.

czytaj więcej »

Dostęp do dokumentów, które zawierają dane osobowe, powinny mieć wyłącznie osoby, którym administrator danych nadał upoważnienia. Często zdarza się, że do pomieszczeń, w których takie dokumenty się znajdują, mają dostęp osoby nieupoważnione. Sprawdź, jakie zabezpieczenia w takiej sytuacji powinieneś zastosować.

czytaj więcej »

Standardowe klauzule umowne pozwalają na legalny transfer danych osobowych do państw trzecich. Ich zaletą jest to, że nie trzeba angażować w ten proces osób, których dane dotyczą i GIODO. Jednak ich stosowanie jest dość skomplikowane i przysparza problemów administratorom danych. Sprawdź, czym są standardowe klauzule umowne, co zawierają i czy możesz swobodnie kształtować ich treść.

czytaj więcej »

wiper-pixel