WYDANIE ONLINE

Jeżeli w swojej działalności wykorzystujesz dane osobowe, musisz przygotować dokument, w którym opiszesz, w jaki sposób odbywa się to w Twoim podmiocie. Jest to Polityka bezpieczeństwa. Przepisy o ochronie danych osobowych zobowiązują Cię do jej przygotowania. Przeczytaj nasze porady i przekonaj się, jak w pięciu łatwych krokach możesz szybko opracować Politykę bezpieczeństwa.

czytaj więcej »

Zamierzasz usprawnić system informatyczny, który służy do przetwarzania danych osobowych Twoich klientów. Sprawdź, czy przed zleceniem modernizacji systemu firmie zewnętrznej będziesz musiał uzyskać zgodę klientów na przetwarzanie przez nią ich danych osobowych. Poznaj obowiązki, których jako administrator danych musisz dopełnić, aby powierzenie danych osobowych klientów firmie IT było zgodne z prawem.

czytaj więcej »

Obrót dokumentami coraz częściej odbywa się w formie elektronicznej. Duża część z nas posługuje się jednak dokumentami w wersji papierowej. Często zawierają one dane osobowe. Gdy nie są już użyteczne, zlecamy ich usunięcie wyspecjalizowanym firmom. Pamiętaj jednak, że w umowie z takim podmiotem trzeba zawrzeć postanowienia o powierzeniu danych. Sprawdź, co taka umowa powinna zawierać.

czytaj więcej »

Administrator bezpieczeństwa informacji musi dbać, aby dokumentacja ochrony danych osobowych była aktualna. Jeżeli pełnisz tę funkcję, musisz pamiętać, aby każdą zmianę, np. nową nazwę administratora danych, w Twoim podmiocie uwzględnić w dokumentacji. Czy wiesz, w których dokumentach musisz wprowadzić nową nazwę administratora danych? Przeczytaj ten artykuł i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.

czytaj więcej »

Dobrze zabezpieczona dokumentacja to gwarancja, że dane osobowe nie dostaną się w ręce osób nieupoważnionych. Pamiętaj, żeby zastosować zabezpieczenia, które będą odpowiednie do kategorii danych, jakie przetwarzasz, i zagrożeń, które mogą ich dotyczyć. Sprawdź, jak należy zabezpieczyć papierowe dokumenty z danymi osobowymi, i działaj zgodnie z przepisami.

czytaj więcej »

Wypełnienie wniosku o rejestrację zbioru danych składanego do GIODO nie jest skomplikowane. Jednak osoby, które dopiero zaczęły zajmować się kwestiami ochrony danych osobowych lub początkujący ABI mogą mieć z tym zagadnieniem problem. Dzięki gotowemu przykładowi bez trudu sam wypełnisz taki wniosek, a praktyczne wskazówki pomogą uniknąć Ci najczęstszych błędów.

czytaj więcej »

Jeśli decydujesz się na przyjęcie praktykanta albo stażysty, musisz pamiętać o nadaniu mu upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. Nawet jeśli jedynie skanuje on papierowe wnioski czy tylko przepisuje je do systemu. Musisz też zobowiązać go do zachowania tajemnicy danych osobowych. Sprawdź, jak powinno wyglądać takie upoważnienie.

czytaj więcej »

wiper-pixel