Usuwanie danych z BIK na żądanie klienta firmy pożyczkowej

Firmy pożyczkowe przy udzielaniu pożyczek w różny sposób weryfikują zdolność kredytową pożyczkobiorcy, między innymi zwracają się do Biura Informacji Kredytowej. Czy jeżeli zażąda tego klient, firma pożyczkowa może zwrócić się do BIK-u o usunięcie danych osobowych tego klienta?

Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby umowy

Jak pamiętamy, ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) przewiduje kilka przesłanek legalizujących przetwarzanie danych osobowych przez administratora. W poprzednim artykule omówiliśmy warunek zgody udzielonej przez osobę, której dane dotyczą. Obecnie zaprezentujemy kolejną z przesłanek, którą jest niezbędność przetwarzania określonych danych osobowych do realizacji umowy zawartej z osobą albo na rzecz osoby, której dane dotyczą.

Przekazanie danych z urzędu gminy do wspólnoty – czy trzeba zawrzeć umowę powierzenia przetwarzania danych

Zdarza się, że niektóre lokale należące do wspólnot mieszkaniowych są lokalami komunalnymi. Niekiedy pojawia się konieczność usunięcia awarii w takim lokalu, a w związku z tym konieczność przekazania danych osobowych najemców tych lokali. W praktyce mogą pojawić się wątpliwości, czy w takiej sytuacji urząd gminy powinien zawrzeć ze wspólnotą umowę powierzenia, czy wystarczy zgoda najemców. Rozwiewamy je w tej poradzie.

Konkursy dla klientów na stronie www serwisu a dane osobowe

Duża konkurencja wśród serwisów internetowych sprawia, że poszukują one coraz to nowych form przyciągnięcia klientów oraz uhonorowania dotychczasowych. Popularnym rozwiązaniem w tym zakresie jest organizacja konkursów z nagrodami. Trzeba jednak pamiętać, aby przetwarzanie danych osobowych było zgodne z  przepisami. O tym, ja kto zrobić przeczytasz w tym artykule.